Apskaitos, mokesčių pasikeitimai ir pasiūlymai per 2019 m. sausio mėn.
2019 Sausio 30d.
UAB „Added Value“ rubrika:
Apskaitos, mokesčių pasikeitimai ir pasiūlymai per 2019 m. sausio mėn.
PVM GALIMA BUS MOKĖTI KAS TRIS MĖNESIUS
Bendrovės, kurių pajamos neviršija 300.000 Eur, nuo šių metų liepos 1 d. gali pasirinkti mokėti PVM mokestį kas tris mėnesius.
Nuo šių metų liepos 1 d. įsigaliojo Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisa, kuri leidžia pasirinkti PVM mokėtojams mokėti šį mokestį kas tris mėnesiu, jeigu PVM mokėtojo pajamos iš ekonominės veiklos per praėjusius kalendorinius metus neviršija 300.000 Eur. Tokios galimybės neturi PVM mokėtojai, fiziniai asmenys. Kreiptis į mokesčio administratorių su prašymu mokestiniu laikotarpiu laikyti kalendorinį ketvirtį turi teisę ir naujai įsteigti PVM mokėtojai, kurie numato, kad einamaisiais kalendoriniais metais jų pajamos iš ekonominės veiklos neviršys 300.000 Eur.
Pagal iki 2019 m. galiojusią tvarką PVM mokėtojams, kurių metinės pajamos mažesnės nei 60.000 Eur, PVM mokėjimus galima buvo atlikti kas pusmetį. PVM mokėtojui, kurio mokestinis laikotarpis iki šio įstatymo įsigaliojimo buvo kalendorinis pusmetis, po jo įsigaliojimo dienos taikomas kalendorinio ketvirčio mokestinis laikotarpis.
JAU GALIMA PRADĖTI NAUDOTIS VMI VIRTUALIU BUHALTERIU I.APS
Gyventojai, kurie vykdo individualią veiklą pagal pažymą ar įsigijus verslo liudijimą, jau gali naudotis nauja nemokama e. paslauga — virtualiu buhalteriu i.APS. Gyventojai 2019 m. apskaitą jau gali tvarkyti pasitelkę virtualų buhalterį i.APS. Pradėti tą daryti galima bet kurį metų mėnesį, tiesiog programoje reikia suvesti pajamų ir išlaidų sumas už mėnesius, kuriais apskaita buvo vedama ne i.APS. Norintiems konsultacijos reikia turėti prisijungimo prie e. bankininkystės ar VMI išduotas kliento identifikavimo priemones.
VMI primena, kad virtualiu buhalteriu i.APS gali naudotis visi individualią veiklą pagal pažymą ar įsigijus verslo liudijimą vykdantys gyventojai, kurie veda supaprastintą apskaitą. Skaičiuojama, kad gyventojų, vykdančių individualią veiklą pagal pažymą ar verslo liudijimą, yra apie 220.000. Nebereikės ieškoti įrankio mokesčiams skaičiuoti, aiškintis, kaip jie apskaičiuojami, atlikti skaičiavimus. Mokėjimo nurodymas bus suformuotas automatiškai, naudotojui reikės tik pasirinkti savo banką. Šiuo metu i.APS programoje individualią veiklą pagal pažymą ar įsigijus verslo liudijimą vykdantys gyventojai gali vesti pajamas ir išlaidas, išrašyti apskaitos dokumentus (PVM sąskaitą faktūrą, sąskaitą faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo—pardavimo kvitą).
Individualią veiklą pagal pažymą vykdantys gyventojai i.APS programoje mato ilgalaikio turto, apie kurio naudojimą veiklai pranešė VMI, duomenis, jiems nereikia patiems apskaičiuoti ir pildyti ilgalaikio turto nusidėvėjimo duomenų. Taip pat nereikia aiškintis, kokios išlaidos yra priskiriamos leidžiamiems atskaitymams, kokios nepriskiriamos, o kurių priskyrimas yra ribojamas — tai nustato programa pagal gyventojo įvestą išlaidų rūšį.
i.APS programoje taip pat bus galima stebėti, kokia yra PVM riba ir kokia pajamų suma liko iki jos, gyventojui pačiam nieko nereikės skaičiuoti.
„SODRA“ PRIMENA: ĮSIGALIOJO NAUJI PRIVALOMOJO SVEIKATOS IR SOCIALIOJO DRAUDIMO ĮMOKŲ TARIFAI
38,74 euro – tokio dydžio minimalią mėnesinę privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką nuo sausio turi mokėti gyventojai, kurie užsiima tik savarankiška veikla bei tie, kurie šią įmoką turi mokėti patys. Nuo 2019 m. pradžios pasikeitė minimalios mėnesinės algos (MMA) dydis, dabar, sujungus darbdavio ir darbuotojo įmokas ir mokesčius, popieriuje ji siekia 555 eurus. Pajamoms nuo šiol taikomas 6,98 proc. PSD tarifas, tai pat keičiasi savarankiškai dirbančiųjų socialinio draudimo įmokų tarifai.
Tie gyventojai, kurie ketina įsigyti verslo liudijimą ir nedirba samdomo darbo bei dar nesulaukė pensijos amžiaus, turėtų mokėti 38,74 euro PSD įmoką per mėnesį bei 8,72 proc. nuo MMA pensijų socialinio draudimo įmokas proporcingai verslo liudijimo galiojimo dienų skaičiui. Jeigu žmogus dirba dar ir samdomą darbą, taikomas bendras 15,7 proc. PSD ir pensijų socialinio draudimo tarifas.
Svarbu žinoti, jeigu gyventojas dalyvauja 2 pakopos pensijų kaupime, prie pensijų socialinio draudimo tarifo reikėtų pridėti 1,8 proc. arba 3 proc. įmoką į pensijų kaupimo fondą.
Nuo 2019-ųjų dirbantiems pagal individualią veiklą su pažyma, išskyrus verslo liudijimus, bendrasis valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo tarifas sieks 19,5 proc. nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų.
Dėl šio pokyčio realus individualią veiklą vykdančio gyventojo įmokų tarifas nepadidės, tačiau mokant įmokas nuo 90 proc. pajamų, o ne nuo 50 proc. kaip buvo pernai, individualią veiklą vykdančiam gyventojui bus kur kas lengviau įgyti pilnų metų stažą senatvės pensijai.
Ūkininkams bei jų partneriams, kurių ūkis yra 4 EDV ir didesnis, ir kurie deklaruoja pajamas, taikomas 19,5 proc. tarifas nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų, tačiau jei pajamos nėra deklaruojamos, teks mokėti 19,5 proc. tarifą nuo minimaliosios mėnesio algos (MMA).
Ūkininkams ir jų partneriams, kurių ūkis ne didesnis nei 2 EDV, privaloma mokėti 2,33 proc. nuo MMA. O šeimynų dalyviams nuo 2019-ųjų yra taikomas 12,52 proc. siekiantis socialinio draudimo tarifas nuo dalyvio pajamų ir 6,98 proc. sveikatos draudimo įmokų tarifas nuo MMA.
Šį pavasarį deklaruojant pajamas už veiklą 2018 m. bus taikomi dar 2018 m. galioję tarifai, o naujieji tarifai bus taikomi deklaruojant pajamas kitąmet ir mokant įmokas už veiklą 2019 m. nebent gyventojai įmokas moka avansu.
Susisiekite, norėdami gauti daugiau informacijos:
UAB „Added Value“ El. p.: arvydas@avalue.lt
Aerodromo g. 33, LT-72186 Tauragė Mob. Nr.: 8 (684) 48887
« Atgal