Apskaitos, mokesčių pasikeitimai ir pasiūlymai per 2017 m. birželio mėn.
2017 Birželio 29d.UAB „Added Value“ rubrika:
Apskaitos, mokesčių pasikeitimai ir pasiūlymai per 2017 m. birželio mėn.
NEREIKIA PRAŠYMŲ: E. LEIDIMAI ŽYMĖTIEMS DEGALAMS – MANO VMI SISTEMOJE
Leidimai gazoliams, skirtiems naudoti žemės ūkyje, liepos mėn. pradžioje bus patalpinti sistemoje Mano VMI, adresu: www.vmi.lt/manovmi. Dokumentus, suteikiančius teisę naudotis lengvata, VMI parengs automatizuotai, todėl žemės ūkio subjektai juos be papildomo prašymo galės išsispausdinti savarankiškai, prisijungus prie Mano VMI paskyros.
Parengtus leidimus žemės ūkio veiklos subjektai galės rasti ir atsispausdinti Mano VMI portale, paspaudę Mokesčių mokėtojo kortelė à Kiti duomenys (leidimai, pažymos, sutartys ir kt.) à Pažymėjimai / leidimai taikyti akcizų lengvatas. Senų leidimų, išduotų praėjusiems ūkiniams metams, grąžinti nereikia. Jeigu mokesčių mokėtojas neturi galimybės leidimo atsispausdinti savarankiškai, jis gali nuvykti atsiimti leidimo į teritorinius VMI padalinius.
Gazolių kiekis leidimuose bus apskaičiuojamas pagal VĮ Žemės ūkio ir kaimo verslo centras pateiktus duomenis apie žemės ūkio veiklos subjektų deklaruotą naudmenų plotą (pagal žemės ūkio augalų rūšis), gyvulius, paukščius, grybus, bičių šeimas ir kt.
NAUJOS VMI EL. PASLAUGOS LEIS KROVINIŲ GABENIMO ADMINISTRAVIMĄ PERKELTI Į ELEKTRONINĘ ERDVĘ
Elektroninių važtaraščių sistemoje i.VAZ VMI įdiegė visas numatytas sukurti el. paslaugas. Nuo šiol krovinio gabenimą ir jo etapus bus galima administruoti ir stebėti realiu laiku, o krovinį siunčiantys, vežantys ir jį gaunantys mokesčių mokėtojai galės glaudžiau bendradarbiauti.
Elektroninių važtaraščių posistemio (i.VAZ) vartotojai jau gali naudotis naujomis funkcijomis, leidžiančiomis krovinio pervežimą nuo išsiuntimo iki pristatymo administruoti el. būdu. i.VAZ sistemoje logistikos veikla užsiimantys mokesčių mokėtojai jau gali formuoti užsakymus kroviniams vežti, teikti su krovinio gabenimu susijusias pastabas, pridėti papildomų dokumentų kopijas, skaidyti važtaraščius, efektyviau ir patogiau valdyti dažniausiai naudojamus duomenis, atlikti kitus su krovinio pervežimu susijusius veiksmus.
Naudodamosi i.VAZ paslaugomis krovinio gabenime dalyvaujančios įmonės paprasčiau bendraus tarpusavyje, kadangi visus reikalingus duomenis ar dokumentus galės valdyti vienoje bendroje elektroninėje erdvėje. Pavyzdžiui, krovinio siuntėjui pateikus užsakymą vežti krovinį, vežėjas pateikto užsakymo pagrindu gali išsirašyti el. važtaraštį, o pristačius krovinį, patvirtinti, kad jis perduotas. Jeigu įmonės kroviniai yra perkaunami ar perskirstomi, galima naudotis važtaraščio skaidymo funkcija: įvedus reikiamus duomenis tolesniems gabenimams važtaraščiai bus formuojami automatiškai. Visi atlikti veiksmai ir pakeitimai atsispindės važtaraščio istorijoje, kurią mokesčių mokėtojai galės peržiūrėti.
Kita i.VAZ paslaugų dalis skirta padėti mokesčių mokėtojams efektyviau valdyti darbui su i.VAZ reikalingą informaciją. Susikūrę virtualią užrašų knygutę i.VAZ naudotojai gali į ją įtraukti gabenimo dalyvius ir adresus. Šie duomenys bus automatiškai siūlomi išrašant tiek e. važtaraščius, tiek e. sąskaitas faktūras. Važtaraščius išsirašyti paprasčiau galima susikūrus važtaraščių ruošinius. Jeigu mokesčių mokėtojui reikalinga statistinė informacija, galima formuoti ataskaitas.
MOKESČIŲ MOKĖTOJAMS PRISTATOMA NAUJA I.MAS PASLAUGA – PRELIMINARIOJI PVM DEKLARACIJA
Nuo birželio 8 dienos i.SAF (Elektroninio sąskaitų faktūrų) posistemio vartotojams pristatoma dar viena nauja paslauga. Pridėtinės vertės mokesčio mokėtojai i.SAF portale galės ne tik pateikti PVM sąskaitų faktūrų registrus, o smulkusis verslas išrašyti ir gauti elektronines PVM sąskaitas faktūras, bet ir užsisakyti preliminarios PVM deklaracijos paslaugą, kurios pagalba bus lengviau nustatyti teisingą visų pajamų apskaitymą.
VMI atkreipia dėmesį, kad formuojant preliminarias PVM deklaracijas bus įkeliami visi VMI turimi duomenys, kuriuos verslo subjektams bereiks tik peržiūrėti, jei turės papildomos informacijos - pridėti ir patvirtinti. Tai leis apskaitą tvarkantiems asmenims taupyti savo laiką, o smulkiajam verslui nereikės įsigyti specialių programų. Apie pastebėtas galimas klaidas i.SAF vartotojai bus informuojami automatiškai. Mokesčių mokėtojai, norėdami užsisakyti preliminarios PVM deklaracijos paslaugą, galės tai padaryti prisijungę prie i.SAF ir pažymėję automatinę paslaugos formavimo funkciją. Pagal nustatytą mokesčių mokėtojo mokestinį laikotarpį (pvz., mėnesinį), preliminari deklaracija už praėjusį laikotarpį bus suformuojama pasibaigus PVM sąskaitų faktūrų registrų teikimo terminui, t.y., po kiekvieno mėn. 20 d. Taip pat i.SAF vartotojas, kuris nebus užsisakęs periodiškai gauti preliminarių PVM deklaracijų, galės bet kada prisijungęs prie i.SAF užsisakyti preliminarią PVM deklaraciją už atitinkamą mokestinį laikotarpį.
Palaipsniui diegiant i.SAF posistemio paslaugas ir funkcionalumus, VMI artimiausiu metu mokesčių mokėtojams atvers ir kryžminio sutikrinimo paslaugą. Ši paslauga padės įmonių buhalteriams pasitikrinti, ar yra apskaitytos visos gautos bei išrašytos PVM sąskaitos faktūros, ir pateikti teisingus PVM sąskaitų faktūrų registrus ir PVM deklaraciją.
NAUJAS DK: KAIP KEIČIASI IŠEITINĖS IR ĮSPĖJIMO TERMINAI
Išeitinės išmokos atleidus darbuotoją, kuris dirbo nuo 2 m. iki 3 m., nesikeičia. Dirbusiems ilgiau išmoka mažėja viena išeitine, jeigu skaičiuosime su išmoka iš Ilgalaikio darbo užmokesčio fondo.
Trumpėja įspėjimo apie atleidimą terminas. Nuo liepos 1 d. įsigaliojus DK, darbuotoją reikės įspėti prieš 1 mėnesį, o šiuo metu tai reikia padaryti prieš 2 mėnesius.
Naujasis DK numato, kad atleidžiamam darbuotojui reikės išmokėti dviejų jo vidutinio darbo užmokesčio dydžių išeitinę išmoką. Jeigu darbo santykiai yra trumpesni negu vieni metai – pusės jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką.
Dirbantiems nuo 1 iki 3 m. išmokos dydis nesikeičia, dirbantiems nuo 3 m. iki 5 m. išmokos dydis mažėja viena išeitine, dirbantieji ilgiau praranda dar daugiau, tačiau dalis praradimų jiems kompensuojama iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo.
Specialus įstatymas numato, kad atleidžiamiems darbuotojams, vienoje vietoje dirbusiems 5–10 metų, iš specialaus fondo bus mokama 1 atleidžiamo darbuotojo vidutinės algos dydžio išeitinė išmoka, 10–20 metų – 2 atlyginimų, daugiau negu 20 metų – 3 atlyginimų dydžio išmokos. Šioms išmokoms maksimali riba netaikoma, todėl tokie ilgiau dirbantys darbuotojai, skaičiuojant kartu su fondo išmokomis, praranda 1 išeitinę.
Tiesa, išmoka iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo bus skiriama, jei tarp atleidžiamo asmens ir darbdavio per trijų mėnesių laikotarpį po atleidimo nebus sudaroma nauja darbo sutartis. Kol kas iki galo nėra aišku, ar DK kalbama apie sutartį su tuo pačiu darbdaviu, ar su bet kuriuo darbdaviu.
Darbdaviai į šį išmokų fondą nuo liepos 1 d. mokės didesnes „Sodros“ įmokas. Neterminuotoms darbo sutartims bus taikomas 1,6% nedarbo socialinio draudimo tarifas, o terminuotoms sutartims – 3,2% tarifas. Iki šiol visoms darbo sutartims galiojo vienodas 1,1% įmokos tarifas.
Darbuotoją iš darbo galima atleisti ir be jo kaltės (57 str. 1 dalis). Tokiu atveju (kaip ir pagal dabar galiojantį kodeksą) darbdavys gali nutraukti tiek neterminuotą, tiek terminuotą darbo sutartį su darbuotoju tik dėl svarbių priežasčių.
ATOSTOGŲ PRAŠYMUOSE JAU REIKIA RAŠYTI DARBO DIENAS
Nors iki liepos 1 d., kai įsigalios Darbo kodeksas, dar liko kelios savaitės, atostogų prašymuose pageidaujamą atostogų laikotarpį jau reikėtų įvardinti darbo dienomis.
Šiuo metu atostogos suteikiamos kalendorinėmis dienomis, o nuo liepos 1 d. jos bus skaičiuojamos darbo dienomis.
Kalendorines atostogų dienas reikia perskaičiuoti į darbo dienas – 7 kalendorinės dienos perskaičiuojamos į 5 darbo dienas (jeigu dirbama penkias dienas per savaitę) arba 6 darbo dienas (jeigu dirbama šešias dienas per savaitę). Perskaičiuojant atostogas išeis nesveikas skaičius.
Galima su kiekvienu darbuotoju pasirašyti dokumentą, kuriame matyti, kiek atostogų sukaupta ir kaip jos konvertuojamos. Jeigu pasirašyti tokį dokumentą sudėtinga, galima parengti vienašalį vadovo įsakymą, nurodant, per kiek laiko darbdavys laukia grįžtamojo ryšio.
Tose įmonėse, kuriose leidžiama atostogas imti nuo pirmadienio iki penktadienio, 28 kalendorinės dienos iš tikrųjų gali reikšti iki 24 darbo dienų atostogų. Vis dėlto taip atsiradusios papildomos atostogos yra darbdavio taikoma nauda, todėl, galima nustatyti, kad tokios papildomos atostogos neperkeliamos į kitus metus arba yra suteikiamos tik išnaudojus einamųjų metų atostogas.
Susisiekite, norėdami gauti daugiau informacijos:
UAB „Added Value“ El. p.: arvydas@avalue.lt
Aerodromo g. 33, LT-72186 Tauragė Mob. nr.: 8 (684) 48887
« Atgal